Protos je najdôležitejším a prvým vinárstvom v oblasti, ktoré si v priebehu času udržuje svoju veľmi dobrú povesť. V roku 1927 sa statoční a krajine oddaní pestovatelia vína v regióne rozhodli zjednotiť svoje úsilie vytvoriť prvé vinárstvo v Ribera. Ich projekt, ktorý funguje až dodnes, sa každý rok rozrastá a rozširuje a jeho meno sa dostalo až na vrchol medzinárodnej vinárskej scény.

Šírenie mena

protos 2

Spoločnosť veľmi rýchlo rástla a objavili sa prvé problémy s priestormi, vďaka čomu sa začala rozširovať po celom regióne. Začína sa výstavba vínnej pivnice na zrenie vína priamo v srdci pohoria so zámkom Peñafiel.

V roku 1995 sa vínna pivnica na zrenie rozširuje a udomácňuje na medzinárodnej vinárskej scéne.

Projekt ďalej rastie vďaka nadobudnutiu vinárstva Anguix (Burgos) s kapacitou na spracovanie až troch miliónov kg hrozna, z ktorých 1,5 mil. kg prechádza triediacim stolom. Toto vinárstvo je vybavené najmodernejšou technológiou. „Značka bez obmedzenia."

Architektúra

protos 3

V súčasnej dobe je bežné, že návrh nových skladov robia prestížni architekti. Budovy v Protos však zdôrazňujú minulosť a budúcnosť majstrovských architektonických techník použitých na funkčné priestory, ktoré nielenže uľahčujú samotnú prácu vo vínnych pivniciach, ale premieňajú ich na skutočné umelecké diela. Tak je to aj v prípade strohých miestností bez artefaktov určených na odkladanie sudov, kde sa ich zmestí okolo 10 000 a kde je priestor luxusom, alebo v prípade lešteného betónu, skla a dreva, ktoré sú hlavnými materiálmi celej výstavby navrhnutej prestížnym architektonickým štúdiom Rogers Strik Harbour + Partners a uskutočnenej pod vedením geniálneho anglického architekta Richarda Rogersa.

Hlavným cieľom tohto nádherného architektonického diela je dosiahnuť kvalitu, ktorou sú v Protos naozaj posadnutí, a ktorá sa už niekoľko rokov rozvíja v rámci ambicióznych výskumných a rozvojových programov.

V oblasti enológie sa štúdie zameriavajú na použitie nových technológií infračervenej analýzy na stanovenie kvality hrozna, ktoré prichádza do vínnej pivnice. Oddelenie výskumu a rozvoja tiež pracuje na charakterizovaní sudov na základe rôznych parametrov zrenia. Zameriava sa na inováciu s cieľom sledovať smerovanie najlepších vín na svete.

Vybavenie

protos 4

Protos sa môže pochváliť viacerými vínnymi pivnicami, ktoré majú rôzne označenie a formu, ale sú si veľmi podobné pokiaľ ide o podstatu: Snaha o kvalitu nadovšetko.

„4 rôzne vínne pivnice a jednotný duch.“

Preto má Protos dve vínne pivnice v srdci Ribera del Duero: Peñafiel(Valladolid) a Anguix (Burgos) kde sa vyrábajú ich slávne červené vína zrením a starnutím. Ďalšia vínna pivnica sa nachádza v srdci označenia pôvodu Rueda: La Seca. (Valladolid), kde sa vyrába úspešné víno Verdejo.

„Vinobranie ako značka tradície“

protos 5

V Bodegas Protos sa realizuje celé vinobranie ručne, a od úrody v 2001 sa 50% výroby zberá do 20 kg debien, ktoré sa vykladajú na triediace stoly, kde sa prezerá strapec po strapci s cieľom zaručiť, aby sa do fermentačnej nádoby dostalo len hrozno, ktoré je úplné a zdravé.

Dnes má Protos navyše k dispozícii jedinečný program výskumu a rozvoja, ktorého jediným cieľom je dosiahnuť kvalitu všetkých vín, ak je to ešte potrebné.

Výroba

protos 6

„Kvalita nadovšetko“ je predpoklad, ktorý tvorí základ celej práce v Protos. Z tohto dôvodu sa dôkladne analyzuje celý proces až po získanie vína. Technici a odborníci v priebehu vegetačného obdobia dôkladne kontrolujú vinice s cieľom dosiahnuť maximálnu kvalitu produkcie a podrobne spoznať všetko hrozno ešte predtým, ako vstúpi do vínnej pivnice.

Protos vo svete

Značná časť celkovej produkcie v Protos sa exportuje na medzinárodné trhy.
Vinárstvo Protos má zastúpenie na európskych trhoch a vyváža víno do viac ako 75 krajín sveta, najmä do Nemecka. Ďalej vyváža tiež na juhoamerické trhy, najmä do Portorika, Brazílie, Panamy, Mexika a Peru.

Vinárstvo Protos celkovo vyváža do 5 kontinentov – Ameriky, Ázie, Oceánie, Európy a Afriky.

výber vína

rozšírené
vyhľadávanie

Vína Bodegas Protos

Protos 27 2019
Protos 27 2019

Bodegas Protos

26,03 €

Protos Reserva 1,5L Magnum 2014
Protos Reserva 1,5L Magnum 2014

Bodegas Protos

65,45 €

Protos Grajo Viejo 2018
Protos Grajo Viejo 2018

Bodegas Protos

77,00 €

Protos Joven Roble 2020
Protos Joven Roble 2020

Bodegas Protos

11,45 €

Protos Verdejo FB 2014
Protos Verdejo FB 2014

Bodegas Protos

11,94 €

Protos Gran Reserva 2014
Protos Gran Reserva 2014

Bodegas Protos

56,48 €

Protos Verdejo 2022
Protos Verdejo 2022

Bodegas Protos

9,35 €

Protos Reserva 2016
Protos Reserva 2016

Bodegas Protos

32,50 €

Protos Crianza 2016
Protos Crianza 2016

Bodegas Protos

21,38 €

Protos Rosado 2022
Protos Rosado 2022

Bodegas Protos

9,07 €